Doc. Dr. Cem İyibozkurt rahim ağzı kanseri risk faktorleri hakkında bilgi verdi.

Rahim, govde ve rahim ağzı bolumlerinden meydana gelmektedir. Rahim ağzı ise, doğum esnasında genişleyen ve bebeğin cıkmasına izin veren bir yapıdadır. Rahim ağzını meydana getiren hucrelerin normal olmayan bir şekilde buyumesi ve uremesi neticesinde rahim ağzı kanseri meydana gelir.

Rahim ağzı kanseri, erken teşhisi oldukca kolay olan, yapılan duzenli kontroller sayesinde engellenebilen bir kanser turudur. Bu sebeple duzenli kontroller her sağlıklı kadın icin hayati onem taşır.

Rahim ağzı kanserinin teşhisi ya da erken donemde tespiti icin pap-smear adı verilen bir test uygulanır. Bu test sayesinde kanser lezyonları erken donemde tespit edilebilir.

Kanser hucrelerinin henuz kanser olmadan tespit edilmesi sayesinde, tamamen iyileştirilebilir bir hastalıktır. Rahim ağzı kanseri meydana geldikten sonra lenf bezlerine, komşu yapılara ve kan damarları aracılığı ile uzaktaki yapılara yayılma yapabilir.

Rahim Ağzı Kanseri İcin Risk Faktorleri

Cinsel ilişki ile gecen bir hastalık, bir virus olan insan papilloma virusu (HPV) infeksiyonları rahim ağzı kanseri icin en onemli risk etmenidir.Sigara icmek,Birden fazla partnere sahip olmak,Cinsel hayatın erken yaşta başlaması risk faktorleri arasındadır.Bunların dışında:

diğer ureme sistemi yapılarının kanserleri,gecmişte squamoz intraepitelyal lezyon teşhisine sahip olma,ilk cinsel munasebetin 16 yaşından once olması,gecmişte insan papilloma virus (HPV) enfeksiyonu veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip olma,cinsel partnerlerin cinsel ilişki ile bulaşan hastalık riski taşıması,immun eksiklik,HIV (+) olma,Beslenme duzeninin kotu olması rahim ağzı icin risk faktorleridir.

Rahim ağzı kanseri icin en onemli risk faktoru, insan papilloma virusu (HPV) olmaktadır. Cinsel ilişki ile bulaşan bu virus, rahim ağzı kanserine sebep olabilmektedir.Rahim ağzı kanserini meydana getiren hucrelerde bu virusun genetik yapısının yer alması bu duşunceyi kanıtlayıcı niteliktedir.

Gunumuzde 70 den fazla HPV tipi mevcuttur. Bu tipler arasında 24 tanesinin ureme sisteminde ceşitli sorunlara yol actığı bilinmektedir. Bu tipler arasında da tip 16 ve tip 18 ’ in rahim ağzı kanserine sebep olduğu bildirilmiştir.

Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri, ilk evrelerinde belirti vermeyebilir. Kanser ilerledikce belirtiler de ortaya cıkmaya başlamaktadır.

Adet kanamaları dışında kanamaların gorulmesi,Cinsel ilişki ardından kanama,Cinsel ilişki sırasında ağrı,Menopoz doneminde sonra kanama,Aşırı akıntı,Kanlı akıntı rahim ağzı kanseri icin risk faktorleri arasındadır.Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın derecesine gore tedavi yontemi belirlenmektedir.Hastalığın hangi evrede olduğuna gore radyoterapi, kemoterapi, cerrahi yontemler ya da kombine tedaviler planlanmaktadır.

Rahim Ağzı Kanserinin Erken Teşhis Edilmesi Mumkun mudur?

Kadınlar, cinsel ilişkiye başladıkları yaştan itibaren her sene duzenli olarak kontrol ve testlerini yaptırmalıdır. Bu sayede rahim ağzı erken teşhis edilip, tedavi edilebilir.

Duzenli aralıklarla rahim ağzı ve hazne akıntısından ornek alınmalı ve patolojiye gonderilmelidir. Bu sayede kanser lezyonları, kansere donuşmeden erken evrelerde tanınabilir ve tedavi edilebilir. Etrken evrede tespit edilen rahim ağzı kanserlerini tamamen iyileştirmek mumkundur.

Kaynak: http://www.cemiyibozkurt.com/rahim-agzi-kanserinde-risk-faktorleri