arac cok yakıyor lpg az yakması icin aracın az yakması icin aracın fazla yakıt yakmasının sebepleri arabanın
Benzin, motorin veya LPG... Aslında hangi yakıt turunu kullanırsanız kullanın az tuketmek sizin elinizde. Aracınızın gercekten fazla yakıt yaktığını nasıl anlarsınız? İşte ip ucları:


İcten yanmalı motorların tumu guc uretebilmek icin bir yakıta ihtiyac duyarlar. Gunumuzde bu tip motorlarda benzin, motorin ve LPG gibi yakıtlar kullanılıyor. Bu urunlerin fiyatlarıysa her gecen gun yukseliyor. Yakıt tuketiminizi minimuma duşurmek elinizde.
Bir sorun mu var?
Otomobiller oncelikle konforlu ulaşım sağlamak amacıyla uretilirler. Sonraysa yakıt tuketiminin duşuk olması icin ureticiler emek harcarlar. Pek coğumuz aşırı luks ama kilometre başına fazlaca yakıt tuketen bir otomobille dolaşmak istemez. Sunduğu konforun yanında, yakıt tuketimi de otomobillerin tercih edilirliğini belirleyen faktorlerden birisi. Peki ya ilk aldığınızda otomobiliniz sizi yakıt tuketimi yonunden memnun ederken, artık ciddi miktarda mali kulfet getirmeye başladıysa… Aracınızın gercekten fazla yakıt yaktığını nasıl anlarsınız? İşte ip ucları…

• Motorun cekişinde azalma olur.
• Egzoz gazı siyah renktedir ve benzin kokar.
• Egzoz borusu icinde karbon isi oluşur.
• Egzozda patırtılı patlama sesleri olur
• Motor soğukken kolay, sıcakken guc calışır.

En gecerli tespit yontemiyse yakıt tuketiminizi sıkca olcmektir. Aracınızın fazla yakıt yakıp yakmadığının tespitini yapmak icin, bir litre benzinle kac kilometre yol gittiğinizi bilmeniz gerekir. Bunun icin yakıt deponuzu, akaryakıt istasyonundaki tabanca otomatik olarak yakıtı kesinceye kadar doldurun. Bu sırada gunluk kilometre saatinizi sıfırlayın. Ardından normal kullanımda otomobilinizi surun. Diyelim aracınızın deposunu doldurduktan sonra 250 km yol yapmışsınız. Yeniden akaryakıt istasyonuna gittiğinizde aynı şekilde tabanca otomatik atana kadar doldurun ve doldurduğunuz miktarı not edin. Bu rakam sizin 250 km’de harcadığınız akaryakıtı temsil etmektedir. Diyelim ki 15 litre rakamını elde ettiniz. Basit bir hesapla 15*100/250 ile 100 kilometrede 6 litre akaryakıt tukettiğinizi oğrenebilirsiniz. Bu araştırmayı sıklıkla yaparak akaryakıt tuketiminizdeki artışları kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Bir aracta yakıt tasarrufundan bahsetmeden once, fazla yakıt harcamasının nedenlerini acıklamak yerinde olur. Aracın fazla yakıt harcamasının nedenlerini iki grupta toplamak mumkundur. Birincisi aractan kaynaklanan kusurlar, ikincisi ise surucuden kaynaklanan kusurlar.
Eğer otomobiliniz son gunlerde fazla yakıt tuketmeye başlamışsa vakit gecirmeden servisinizin yolunu tutun. Cunku birkac kucuk onlemle yakıt tuketimini kontrol altında tutabilirsiniz.
Tedbirinizi almadan once otomobilinizdeki onarılması gereken yerler hakkında teşhisinizi doğru koyun. Bazı basit onarım teknikleri ile aşırı yakıt tuketiminde tasarrufu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Butun iş bunun yontemini iyi bilmekte yatıyor.

Hangi bakımlara dikkat etmeliyiz?

1. Motorunuzun ayar ve bakımlarını duzenli olarak ve uzman kişilere yaptırın.

Bu ayar bakımlarında;
• Hava filtresinin temizliğine dikkat edin. Tıkanmış hava filtresi yakıt tuketimini arttırır.
• Distributor platin ayarını katalog değerine ayarlatın. Değerinde olmaması yakıt tuketimini arttırır.
• Akumulator ve bağlantı kablolarının bozukluğu motor verimini duşurur. Değerinde olmaması yakıt tuketimini arttırır.
• Bujilerin arızalı ve ayarsız olması yakıt tuketimini arttırır.
• Karburatorun bakımını yaptırın.
• Rolanti devri katalog değerinde olmalı. Yuksek devir yakıt tuketimini arttırır.

2. Fren balataları sıkı ise tekerlek donuşu zorlanır. Yakıt tuketimi artar.
3. Debriyajın kaydırması yakıt tuketimini arttırır.
4. On duzen ayarlarını her zaman kontrol ettirin. Lastik havalarını da sıkca kontrol edin. Bozuk ayarlar yakıt tuketimini artırır.

Kullanırken nasıl duşureceğiz?

1. Onunuzdeki aracı cok yakından takip etmeyin. Zira devamlı olarak ya fren pedalına ya da gaza pedalına basarsınız. Ani fren ve ardından gaz basmak yakıt tuketimini arttırır.
2. Şehirlerarası yolda 80-90 km/s hızı aşmayınız. 90 km/s'nin ustunde her kilometre yakıt tuketimini yuzde 1 arttırır.
3. Motorunuzun ısısı yakıt tuketimini etkiler. İlk hareketten once motorun ısınması icin en fazla 30 saniye bekleyin. Fazla ısınmasını beklemek yakıt tuketimini arttırır. Soğuk motorda yakıt sarfiyatı fazladır. Motor tam ısınmadan yapılan yolculuklardan (ozellikle kısa mesafelerden) kacının.
4. Yakıt deponuzun hatalı doldurulması yakıt tuketimini arttırır. Deponuzu mumkunse pompanın yavaş hızı ile doldurun. Depo hicbir zaman ağzına kadar doldurulmamalı. Depoyu daima dolu bulundurun. Cunku az benzinde buharlaşma daha fazladır.
5. Klima yakıt tuketimini artırır. Bu ekipmanı ihtiyacınız oldukca kullanın. Sıcak aracı ilk etapta calıştırırken camları acarak soğutmaya calışın. Ardından klimaya başvurun.
6. Tavan bagajı yakıt tuketimini artırır. Kullanmadığınız zamanlarda bu parcayı sokun.
7. Yolculuk halindeyken camları acmak ruzgar direncini artıracağından yakıt tuketimini yukseltecektir.

Doğru park edin daha az tuketin!
Aracınızı park ederken dikkat etmeniz gereken en onemli nokta; zor manevraları park ederken yapmanız, parktan cıkarken yapmamanızdır. Aracın sıcak olduğu zaman yapılan zorlayıcı manevralar aracı pek fazla etkilemezken soğuk bir aracla aynı manevraları yapmanız daha fazla yakıt tuketmenize sebebiyet verecektir. Aslında en doğrusu cıkarken manevra yapmanıza gerek kalmayacak şekilde park etmektir. Sıkışık park yerlerinden cıkarken klima, silecek gibi calışan aksamları durdurmanız gucun elektronik direksiyon motoruna devrolmasını, boylece yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Deponuz yeni doldurulmuş ise aracınızı yokuşta burnu aşağıya gelecek şekilde park edin. Yuksek sıcaklıklarda benzinin buharlaşması daha fazla olacağından aracınızı mumkun olduğunca golge bir yere park edin. Ayrıca bu uygulama klimaya olan ihtiyacı azaltacağından yine yakıt tuketimini duşurecektir.