Zaman icerisinde değişen şeylerden birisi de evlenme yaşı. Gecmişte 18-20 yaşlarına gelindiğinde coktan evlenmiş ve coluk cocuğa karışmış insanlar normal karşılanırken, gunumuzde genelde kırsal kesimlerde erken yaşlarda evliliğe rastlanıyor.


20 li, 30 lu, 40 lı yaşlarda evliliğin kendine gore avantajları ve dezavantajları var. Bunları oğrenirseniz, kişiliğinize ve yaşamdan beklentilerinize hangisinin uygun olduğunu saptayabilirsiniz.


20 Lİ YAŞLARDA EVLİLİK


Bizden iki kuşak once bu yaşlarda hala evlenmemiş olanlara evde kalmış gozuyle bakılırdı. Annelerimizin kuşağı acısından ise 20 li yaşlarda evlilik ve hatta sıcağı sıcağına cocuk sahibi olmak son derece doğaldı. Halbuki gunumuzde bu yaşlar, evlilik icin oldukca erken kabul ediliyor. Artık kadınlar da erkekler gibi calışma ve mesleklerinde yukselme hırsı icinde olduklarından, kariyere giden yolun ilk yıllarında kimsenin evliliğe ayıracak vakti yok.


30 LU YAŞLARDA EVLİLİK


30 lu yaşların başında bir fırtına gibi geliyor ve herkesi etkisi altına alıyor. Ve tabii ozellikle kadınlar bu guclu fırtınaya kayıtsız kalamıyorlar. Dolayısıyla 30 lar, evlilik icin ideal bir yaş olarak kabul ediliyor. Fakat bu yaşlarda imzayı atmanın getirdiği bazı zorluklar da var. Kadın da erkek de kendilerine coktan bir hayat kurmuş, o hayata alışmış ve biraz bencilleşmiş oldukları icin evde bir iktidar mucadelesi başlayabiliyor.


40 LI YAŞLARDA EVLİLİK


Uzun sure calışma hayatının icinde mucadele vermiş, iyi bir kariyer yapmış ve bu arada evlenmeye vakit bulamamış kadın ve erkekler, 40 lı yaşlarında nikah masasının başına oturuyorlar. Tabii cok genc yaşta bir evlilik yaşayıp boşandıktan sonra bu yaşlarda ikinci evliliğini yapanların sayısı da az değil. 40 larında evlenmenin en buyuk avantajı, her iki tarafın da hayat tecrubesi kazanmış, gormuş gecirmiş ve tamamen olgunlaşmış olmaları... Daha onceki deneyimlerine dayanarak eski hataları tekrarlamıyor, sağlıklı iletişim kurmaya daha bir ozen gosteriyor ve birbirlerinin yaşam tarzına, dunyaya bakış acısına, zevklerine ve meraklarına saygı duyuyorlar.