Okuduktan sonra sigarayı bırakacaksınız...Erciyes Universitesinde (EU) kadınlar uzerinde yapılan bir araştırma, sigaranın erken menopoz ve kemik erimesine neden olduğunu, kanser gibi pek cok hastalığa yol acan serbest radikalleri artırdığını ortaya koydu.

EU Tıp Fakultesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Oğretim Uyesi Yrd. Doc. Dr. Aysun Cetin, AA muhabirine yaptığı acıklamada, iki yılı aşkın suredir yuruttukleri klinik calışmasında sigaranın kadınlar uzerindeki etkilerini araştırdıklarını bildirdi.

''Postmenopozal kadınlarda sigaranın yol actığı kemik defektleri oksidatif hasar sonucu olabilir'' başlıklı bilimsel calışmalarının, uluslararası Turkiye Klinikleri Tıp Bilimleri dergisinde yayımlandığını ifade eden Cetin, bu araştırmada sigara icen (aktif icici) veya sigara dumanına maruz kalan (pasif icici) menopoza girmiş 30 kadın ile sigara icmeyen ve sigara dumanına maruz kalmayan menopoza girmiş 30 kadın uzerinde klinik calışma yaptıklarını belirtti.

Son yıllarda sıklıkla duyulan ''serbest radikaller''in, insan vucudunun normal metabolik faaliyetleri sırasında ve radyasyon, alkol, sigara ile ağır metaller gibi pek cok dış kaynaklı etkenlerle oluşan molekuller olduğunu dile getiren Cetin, şu bilgileri verdi:

''Serbest radikallerin hucrede aşırı miktarda oluşması ve hucreye zarar vermesi, 'oksidatif stres' olarak tanımlanmaktadır. Serbest radikaller, DNA zincirinde kırılmalara neden olarak kanser oluşumunu, hucresel yaşlanma ve hucre olumune kadar giden surecleri başlatıp, ilerletebilmektedir. Normalde vucutta serbest radikallerin oluşum hızı ile serbest radikallerle savaşan antioksidan savunma sistemleri denge helindedir. Eğer bu denge serbest radikal yonune bozulursa kanser dahil pek cok hastalık gozlenebilir. Yaptığımız bu calışma sonunda sigara icen veya sigaraya maruz kalan kadınlarda, serbest radikal duzeylerinin daha yuksek olduğunu bulduk. Buna gore, sigaranın kanser dahil pek cok hastalığın temelinde yer alan serbest radikalleri aşırı derecede artırdığını tespit ettik.''

-ERKEN MENOPOZ VE KEMİK ERİMESİ-

Araştırmaya dahil ettikleri 60 kadının vucudundaki serbest radikal ve antioksidan duzeylerini olctuklerini ifade eden Cetin, sigara icen veya sigaraya maruz kalan kadınların daha erken menopoza girdiğini belirlediklerini kaydetti.

Bu araştırmada, ozellikle yaşlılık doneminde cok gorulen kemik erimesi (osteoporoz) hastalığının artmasında sigaranın etken olduğunun ortaya cıktığını belirlediklerini vurgulayan Cetin, şoyle devam etti:

''50 yaş uzeri her iki kadından biri ve her sekiz erkekten biri kemik erimesine bağlı kırık vakasına maruz kalmaktadır. Araştırmamıza gore, kemik erimesi hastalığının gorulme riski sigara icenlerde yuzde 50'den yuzde 80-90'lara cıkmaktadır. Yaptığımız calışmada sigara icen veya sigaraya maruz kalan kadınlarda serbest radikal duzeylerinin daha yuksek olduğunu bulduk. Yine bu grupta kemik erimesinin daha fazla olduğunu tespit ettik. Sigara icen veya sigaraya maruz kalanlarda kemik erimesi sıklığının ve şiddetinin fazla olmasının nedeninin sigara kaynaklı serbest radikaller olduğu sonucuna vardık. Kemik kaybını onlemek ve buna bağlı kırık riskini azaltmak icin yeterli kalsiyum ve D vitamini alınmasını, duzenli egzersiz yapılmasını ve kesinlikle sigara icilmemesini tavsiye ediyoruz.

Diğer taraftan menopoza girmek de kemik erimesi hastalığı icin en onemli risk faktorudur. Sigara icilmesi veya sigaraya maruz kalınması durumunda ise menopoza girme yaşı 5-6 yıl daha erken olmaktadır. ''

Sigaranın kadınlarda daha fazla zararlı olduğu yonunde son zamanlarda bilimsel veriler elde edildiğini de anımsatan Cetin, doğum kontrol hapı kullanan kadınlar arasında sigara icenlerin, icmeyenlere gore kalp krizi gecirme riskinin 10 kat fazla olduğunu, sigara icen kadınların, erkeklere oranla akciğer kanserine yakalanma risklerinin uc kat fazla olduğunu soyledi.

HABERTURK