Dunyanın ceşitli yerlerinde 100 yılı geride bırakan kişilerin sağlıklı bicimde bu yaşa ulaşmalarında, dengeli beslenme ve kalıtımın yanı sıra "baskın ve şupheci" bir kişiliğin ve idealist yerine, pratik ve esnek bir yaşam tarzının etkili olduğu ortaya cıktı.

ABD'nin onde gelen haber dergisi TIME, 4 ayrı ulkede asırlık yaşlara ulaşan kişiler uzerinde bir araştırma yaparak, uzun yaşamın sırlarını bu haftaki sayısının kapak konusu yaptı.

İrade şartı

"100 Yaşına Kadar Nasıl Yaşanır" başlıklı araştırma, ABD'nin New England ve Kanada'nın Nova Scotia bolgeleri ile İtalya'nın Sardinya ve Japonya'nın Okinava adalarında yapıldı. New England 100 Yaş Calışmaları Merkezi'nden Dr. Thomas Perls, "Sağlığımızla ilgili davranışlarımızda bazı değişiklikler yaparak, hepimizin 60 yaşından sonra omrumuze en az 25 yıl katabileceğimize inanıyorum. Ama bu, irade gerektiriyor" dedi.16 farklı kişilik ozelliği var

1988'den bu yana, 100 yaşına varan 145 Amerikalı uzerinde calışma yapan Georgia Universitesi oğretim uyesi Leonard Poon da, bu kişilerde 16 farklı kişilik ozelliğine rastladığını kaydetti ve "zorluklarla baş etmelerini" sağlayan bu ozellikleri şoyle acıkladı:

100 yaşına varan kişiler, daha baskın ve sozunu geciren kişiler. İşlerin kendi istedikleri gibi gitmesinden yanalar ve bunu elde etmeye alışkınlar.

"Asırlık"ların pek coğunun huyu "kuşkucu" bicimde tanımlanıyor. Bilgileri yuzeysel duzeyde ele almıyorlar, ama onlerindeki konuyu sorguluyor ve uzerinde duşunuyorlar.

İdealist olmaktan cok, pratik olma eğilimindeler.

Hayata olan yaklaşımlarında daha rahat ve esnekler. Yani guclu bir karaktere sahipler, ama katı ve sinirli değiller.

100 yaşına ulaşan kişilerin ayrıca iyi bir kavrama yetenekleri var; mutlaka yuksek zekÂya sahip olmayabilirler, ama sorun cozme becerileri var.