Gunumuzde istenmeyen tuylerden kurtulmanın bircok yolu var. Ancak son teknolojileri iclerinde barındıran krem tuy sarartıcılarla tuyler acısız, ağrısız ustelik zaman kaybetmeden gorunmez oluyor.

Kıl kokunun bir urunu olan tuylerin, dağılımı ve yoğunluğu genetik olarak belirlenmiş. Kıl koklerinin bazıları gozle gorulmeyecek incelikte, bazıları ise aktif olarak koyu renkli ve belirgin kıl uretimi yapar. Vucutta daha az veya daha belirgin olan bir tuylenme paterni; cinsiyet, ırk, yaş, hormonsal durum gibi etkenlere gore oluşur.

Turk kadınlarının da yarıdan fazlası koyu tenli. Koyu tenli kişilerin tuyleri daha belirgin oluyor. Ergenlik cağından itibaren, koyu renkli tuylerin rahatsızlık verdiği, ozellikle yuz bolgesindeki tuylenmenin bircok kadında ozguven eksikliği yarattığı yapılan araştırmalarla ortaya cıkıyor.

Gunumuzde, bu soruna yonelik bircok cozum sunuluyor. Lazer epilasyon, epilasyon, sir ağda ve tuy dokuculer bu yontemlerden birkacı. Ancak son donemin en etkili acısız, ağrısız ve koyu renkli tuylerin hızlı bir şekilde rengini acan, belirsizleştiren yontemi krem formundaki tuy sarartıcılar.

Bu urunler iceriğindeki karbondioksit ve amonyak gazları nedeni ile gaz-kabarcıkları cıkış ozelliğine sahipler. Dolu gozenekleri temizliyor ve ciltten kirleri uzaklaştırıyor. Ve cildin kolay bir şekilde nefes almasını sağlıyorlar. Yine iceriğindeki hidrojen peroksit, bakterileri ve sivilcelere neden olan diğer mikroorganizmaları olduren cok guclu bir antiseptik olarak biliniyor. Tuy sarartma işleminin diğer en onemli sonucu ise cilde aktif oksijen vermesi.

Tuy sarartıcılarla ilgili yanlış bildiklerimiz

Tuy sarartıcılar, tuyleri kalıcı sarartır: Yanlış

Krem tuy sarartıcılar, cildin yuzeyindeki tuylerin rengini acar, dolayısıyla tuy kokleri etkilenmez. Yeni cıkan kıllar doğal renginde cıkar.

Sarartma işlemi tuylerde renk değişimine neden olur: Yanlış

Acıcı ya da bu karışım icerisindeki diğer kimyasallar tuylerin koyulaşmasını da koyu gorunumunu sağlamaz. Tuylerde değişim herhangi bir ilac tedavisi, guneş gibi cevresel faktorler, yaşlanma, menopoz, hamilelik gibi biyolojik faktorler gibi nedenlerden dolayı gozlenir.

Ciltte tahrişe neden olur: Yanlış

Cilt ekzotermik bir yapıya sahip olduğu icin sarartıcıyı ilk uygulamada kısa sureli kızarıklığa neden olabilir, fakat bu belirtiler 1-2 saat icerisinde normale doner. Bu tip kızarıklıkların oluşmaması icin iceriğinde aloe vera ve chamomile bulunan tuy sarartıcıları kullanmaya ozen gosterin.

Krem tuy sarartıcı kullanırken nelere dikkat edilmeli?

* Kullanmadan once mutlaka cildinizin hassasiyetini test edin.
* Asla sıcak banyo yaptıktan sonra uygulama yapmayın.
* Karışımı hazırladıktan hemen sonra işleme başlayın.
* Cildinizde bulunan kesik ya da aşınmaların, lekelerin ya da makyajın uzerine yanma ve tahriş gibi sonuclar doğuracağı icin asla uygulamayın.
* Karışımı hazırlamak icin asla ****l catal, bıcak ya da kaşık kullanmayın. İceriklerde kimyasal reaksiyon gosterebilir.
* Cilt surekli yenilendiği ve yaşayan bir doku olduğu icin surekli melanin uretmektedir. Eczaneden en uzun sureli etki gosteren urunu almaya ozen gosterin ve tuyleriniz eski halini aldıktan sonra işlemi tekrar uygulayın.
* Sarartma işlemi icin kullandığınız urunlerin kapaklarını sıkıca kapatın.
* Etkisini kaybetmemesi icin sarartıcı kiti her zaman serin, kuru ve karanlık bir yerde saklayın.