lazer epilasyon, lazer epilasyon kimler yapabilir, lazer epilasyon hakkında
Sevgili melekler, lazer epilasyon, vucutta oluşan istenmeyen kıllanmanın onlenmesinde ve giderilmesindeki yontemlerden biri. Hemen hemen her cilt tipine ve her yaşa gore uygulanabilen lazer epilasyon seans aralıkları ve suresi, uygulandığı bolgeye ve cilt tipine gore değişiklik gosteriyor.


Dr. Kadriye Cimen , şu bilgileri veriyor: “Lazer epilasyonda hedef doku, kıl koklerindeki pigment hucreleridir. Pigment hucrelerin buyumesini sağlayan kok hucreler kıl koklerinde ve kıl govdesinin orta kısımlarında ‘bulb’ denilen bolgede bulunmaktadır.
Kıl buyumesi; aktif buyume (anagen), dokulme (katagen) ve dinlenme (telogen) olmak uzere uc evrede gercekleşmektedir. Bu evrelerin uzunluğu her bolgede değişiktir. Bu nedenle lazer epilasyon seans aralıkları uygulanan bolgeye gore değişiklik gostermektedir.” Lazer epilasyon uygulamalarının aktif buyume evresi denilen anagen donemin başlarında yapılması gerektiğinin altını cizen Dr. Kadriye Cimen , “Lazer epilasyonu sadece sert ve koyu tuylerde etkilidir. Acık renk ve cansız tuylerde etkili olmaz. Dinlenme dediğimiz telogen donemde de kıl koklerinde pigment hucresi bulunmaz” diyor.Uygun teknik ve cihaz secimi ile birlikte, yan etki ihtimali ortadan kalkar. Kanserojen etkisi gozlemlenmemiştir.

Lazer Epilasyonun Faydaları Nelerdir?
Diğer yontemlerden cok cok farklı olan lazer epilasyon tum dunyada başarı ile uygulanmaktadır. Benzeri uygulamalara gore oldukca faydalı olan bu yontem, bayanların tercih ettiği yontemlerin en başında geliyor. Bircok faydası bulunan lazer epilasyonun faydalarına goz atalım.
-Yanık oluşma riski cok azdır.
-Lazer epilasyonu sistemi cok hızlı bir yontemdir, 2-4 saat arası vucuttaki kılların buyuk bir coğunluğu temizlenebilir.
-Tekrardan tuy cıkması gorulse dahi, bunlar acık renkli ve zayıf olacaktır.
-Ciltte herhangi bir alerjik etkisi bulunmamaktadır.
-Coğu hasta icin ağrısız bir yontemdir.
-Kıl donmelerine karşı son derece onemli bir tedavi şeklidir.
-Hastalarda genelde uzun sureli epilasyon sağlar.
-Cildin hemen hemen her bolgesinde uygulanabilir.
-Ciltte herhangi bir enfeksiyon veya bulaşıcı hastalık riski bırakmaz.

Kimler Lazer Epilasyon Yaptıramaz?
Yine de bazı kişilerin lazerli epilasyon yapmaması onların menfaatine olacaktır.Laser epilasyon yaptırmaması gereken kişiler :
-Hamileler,
-Hamile kalması olası,şupheli kişiler,
-Sara-Epilepsi hastaları,
-Roaccutane2i 6 ay icerisinde kullanmış olanlar,
-Vucudunda iltihaplı yarası bulunanlar,
-Pigmentlerinde sorun bulunanlar,
-Cildi yanık ya da bronzlaşmış kişiler,
-Daha once lazere karşı olumsuz tepki verdiği bilinen cilt tipine sahip kişilere lazer epilasyon işlemi uygulanmamaktadır.