Biraktik.com Genel Forum Kuralları

1) Tüm üyelerin kuralları okuyup kabul ettikleri varsayılır. Yeni üye olunması ya da kurallardan haberdar olunmaması, kuralları ihlal etmek için geçerli bir neden değildir. Kural listesi dönem dönem güncellenir ve üyeler periyodik olarak kural listesini gözden geçirmelidirler.

2) Forum ortamında veya özel mesajlarınızda genel ahlak kurallarına aykırı, kişileri/kurumları küçük düşürücü, hakaret niteliğinde sözler kullanılmaz. Bu durumda aşağıdaki cezalar uygulanır.

2.a) Kişiyi fiziksel tehdit: Bu tehditler kavgaya davet etmekten başlayarak en amiyane tabiri ile gel yüzüme karşı söyle yiyorsa'ya kadar olan mesajları içerir. Bazen konunun ateşi ile bu tarz yazılar yazılabileceğini bildiğimizden; Tehdit içerikli mesaj silinir. Üyelik geçici olarak dondurulur. 24 Saat içerisinde dondurulan üyeden açıklama ve özür mesajı yönetime ulaştırılmadığı takdirde üye zaman sınırlaması olmaksızın siteden uzaklaştırılır. 24 saat içerisinde Yönetime gelen özür yazısı uygun bulunması halinde söz konusu fiilin gerçekleştiği aynı başlık altında üyeden gelen mesaj yayına alındıktan 3 gün sonra üyelik tekrar açılır. Olayın tekrarında 24 saat beklenmeksizin üyelik sonlandırılır.

2.b) Küfür içerikli mesaj: Hafif dokundurmalar dışında aleni küfür içeren mesajlar (salak mısın, geri zekalı dan başlayan ve kişisel olarak daha ağır hakaretleri içeren mesajlar) bu başlığa girer. Bazen konunun ateşi ile bu tarz yazılar yazılabileceğini bildiğimizden; Tehdit içerikli mesaj silinir. Üyelik geçici olarak dondurulur. 24 Saat içerisinde dondurulan üyeden açıklama ve özür mesajı yönetime ulaştırılmadığı takdirde üye zaman sınırlaması olmaksızın siteden uzaklaştırılıra. 24 saat içerisinde Yönetime gelen özür yazısı uygun bulunması halinde söz konusu fiilin gerçekleştiği aynı başlık altında üyeden gelen mesaj yayına alındıktan 3 gün sonra üyelik tekrar açılır. Olayın tekrarında 24 saat beklenmeksizin üyelik sonlandırılır.

2.c) Anlamsız laf dokundurmalar: konu ile alakasız kişiden kişiye iğneleyici mesajlaşmaları içerir. Üyelik önce 24 saat, fiilin tekrarında 3 gün süre ile dondurulur. Tekrarında iptal edilir.

3) Başlıklarınızda açıklayıcı olmalısınız. Hiçbir açıklayıcılığı olmayan "yardım edin", "lütfen dikkat", "acil" ve benzeri başlıklar kullanmayınız. Açıklayıcı olmayan başlıklar silinebilir. Bu konuda ısrarcı olan üyenin başlık açması yasaklanır.

4) Sitemizin uyguladığı neticeler doğrultusunda forumumuzun vermiş olduğu dosya, resim yükleme vb siteler haricinde link paylaşımı olursa, ilk uyarılıp halen kaldırılmadıysa gerekli cezaî işlemler uygulanır.

5) Forumda flood yapmak (herhangi bir konuda ard arda cevaplar yazmak) yasaktır.

6) Forumda sadece Mesaj kotası doldurma amaçlı yazışmalar yasaktır. Bu yazışmalar öncelikle Yeni üyeler tarafından eski konuların güncellenmesi ve/veya aktif konulara katkı yapmayacak şekilde kısa süre içerisinde pes peşe atılan teşekkür ve benzeri mesajları içerir. Bu mesajlar silinir. Üye uyarılır. Tekrarında 24 saat uzaklaştırma cezası verilir.

7) Forumda hiç bir şart altında politika, siyaset ve herhangi bir din propagandasi içerikli mesajlar ile Din, Dil Irk, Cinsiyet ayrımcılığı yapan ve/veya bu ayrımcılığa sebep olabilecek mesajlar yayınlamak, herhangi bir partinin siyasi görüşünü öven veya yeren, ideolojik yazılar yazmak yasaktır. Internet de bu tarz paylaşımlar için yeterince forum mevcuttur. Bu tarz paylaşımda bulunan üyelerin mesajı silinir ve üye uyarılır. Tekrarında 24 saat yasaklanır.
Gösteri, miting, ibadet mekanları vb politik olayların fotoğrafları ile, Türkiye Cumhuriyeti Resmi Bayram ve kutlamaları ile tüm dinlerle alakalı özel gün, bayram vb mesaj kutlamaları, ayrıca cinsel istismarı, ırkçılığı, ayrımcılığı eleştiren fotoğraflar art niyetli paylaşım yoksa bu kapsamda değildir.

8) BÜYÜK HARFLE yazı yazmak forumlarda bağırma anlamına geldiğinden kullanılmamalıdır. Mesaj silinir veya editlenebilir.

9) Hacking, cracking, warez gibi yasa dışı konularla ilgili başlık açmayınız, mesaj yazmayınız. Oyunlar da dâhil olmak üzere herhangi bir yazılım için seri numarası, CD key, crack, keygen gibi bir uygulama isteğinde bulunmayınız. Bu tür bilgileri/uygulamaları paylaşmayınız. Paylaşım silinir, Üye uyarılır, tekrarında önce 24 saat ardından 3 gün olmak üzere uzaklaştırılır.

10) Telif haklarıyla korunan müzik ve filmlerin yasa dışı kopyalarını (MP3, DivX vs.) paylaşmayınız. Paylaşım silinir, Üye uyarılır tekrarında, önce 24 saat ardından 3 gün olmak üzere uzaklaştırılır.

11) Forumlarımıza içeriksiz, gereksiz veya açılan başlıkla ilgisiz mesajlar göndermeyiniz.

12) İmzanızda kaba sözler, hakaret, ayrımcılık, cinsellik, ticaret, politika ve din içerikli mesajlar bulunamaz. Uygunsuz imzalar silinecek ve sahibinin imza kullanımı engellenecektir. Ayrıca forumunuzun bir imza standardı vardır. Lütfen ekipmanlarınızı yazarken bu düzene dikkat ediniz.

13) Sadece forum kurallarını hatırlatmaya yönelik mesaj yazamazsınız. Bu tür mesajlar konunun akışını bozmaktadır. "Rapor / Şikayet Et" düğmesiyle moderatörleri uyarmanız yeterlidir. Bu kurala uymayan Üye uyarılır, tekrarında forumdan 3 gün uzaklaştırılır. Eğer davranış 1 ay içerisinde tekrar ederse yönetim tarafından farklı cezaî işlemler uygulanır.

14) Forumumuzda bazı bölümlerin (Ör: Off Topic/Genel Sohbet) kendine özgü kuralları vardır. Paylaşım yapmadan evvel arama bölümüne "kurallar" yazarak açılan başlıklardan bunlara ulaşabilirsiniz. Bu kuralları takip etmek kullanıcıların sorumluluğundadır.

15) Türkçe'yi mümkün olduğunca doğru kullanmaya ve msn lisanı ile mesaj yazmamaya gayret ediniz.

16) Kuralların uygulanması ile ilgili yöneticiler ile tartışmaya girmek yasaktır. Forumdan önce üç gün ardından süresiz uzaklaştırılır. Bir yöneticinin yaptığı uygulamada hata olduğunu düşünüyorsanız Moderatör şikayeti için Co-Admin icin Admin'e silsile şeklinde şikayette bulunabilirsiniz. Admin tarafından verilen kararlar tartışmaya açık değildir. Ve kesin kabul edilir.

17) Forumumuz her zaman yeniliklere açık bir forumdur. Önerileriniz, şikayetleriniz, istekleriniz olduğu zaman silsile yoluyla dile getirebilirsiniz.

18) Site yöneticileri yukarıdaki kurallarda olan ve olmayan uygun olmayan mesajları silme, düzenleme, taşıma ve kilitleme yetkisine sahiptir. Ayrıca yöneticiler forumun düzenini bozan kişi yada mesajlara müdahale etme hakkına, cezaların miktarını ve suresini arttırma hakkına sahiptir.

19) Yazılan mesajlardan üyelerin kendisi sorumludur. Hiçbir mesaj ve paylaşım için Bıraktık.COM sorumlu tutulamaz.

20) Bıraktık Forumu'nda sahislar surekli ticaret erbabi gibi davranmadiklari, foruma da katkida bulunduklari surece ucretsiz olarak satilik ilani acabilir ve/veya firma tavsiyesinde tecrubeleri dahilinde bulunabilir. Ancak tuzel kisilikikler adina mahlas almak, tuzel kislikler adina mesaj veya ilan yolu ile satis, reklam, tanitim vb ticari faaliyetlerde bulunmak icin onceden Admin ve/veya Co-Admin ile temasa gecilmelidir. Onceden izin alinmayan tum mesajlar silinecek ve uyelik kapatilacaktir.

Bıraktık. Com Yönetimi