diş beyazlatma, karbonatla diş beyazlatma, dişler nasıl beyazlatılırSevgili melekler, sağlıkla ilgili olarak kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek kotu sonuclara sebebiyet verebiliyor. Halk arsında pek cok doğru bilinen yanlışlar var. Bunlardan pek coğu da diş bakımıyla ilgili. Mesela kucukluğumuzden beri karbonatla dişleri fırcalamanın dişleri beyazlatacağı yonundeki inanış son derece yanlış bir uygulama. İşte Diş Hekimi Aslı Ercanlı'dan diş sağlığıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar...[IMG]http://biraktik.com/forum/images/karbonat-disleri-beyazlatiyor-mu-5d80ee4a3780e.jpg[/IMG] [IMG]http://biraktik.com/forum/images/karbonat-disleri-beyazlatiyor-mu-5d80ee4a3780e.jpg[/IMG]

Ağız kokusunun cozumu karanfilde

Ağız kokusuna ne nane şekeri ne de karanfil kalıcı cozum oluyor. Bu soruna en etkili cozum bir bardak soğuk sut. Ayrıca yemeklerden sonra ufak bir parca peynir yemenin diş minerallerini guclendirdiğini ortaya koyan araştırmalar da var. Peynirden hoşlanmıyorsanız yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz.


Elma tuketmek dişleri korur

Elma yemenin diş curuklerinin onlediği yolundaki inanış gerceği yansıtmıyor. Aksine şekerli ve asitli yiyecekler arasında yer alan elmanın kalıntıları diş curuklerine yol acıyor.


Dişleri karbonat ile ovmak dişleri beyazlatır

Toplumumuzda en sık rastlanan yanlış bilgilerden biridir. Zaman zaman bazı gazete ve dergilerde dişleri parlatmak icin karbonat, cilek, tuz gibi maddelerden yararlanılabileceği soylense bile bunların tamamı yanlış ve zararlıdır. Ustelik karbonat dişleri beyazlatmadığı gibi diş minesini de cizerek dişlere zarar verir.


Ağrıyan dişe rakı, alkol, kolonya basmak ağrıyı azaltır

Kesinlikle yanlış! Bu şekilde bir uygulama ağrıyı azaltmadığı gibi diş etinde de yanıklara yol acarak zarar verir. Ağrıyan dişe cok az karanfil yağı emdirilmiş pamuk koyabilirsiniz.


Diş taşı temizletmek dişlere zarar verir

Hayır, doğru yapılmış bir diş taşı temizliği dişlerimize zarar vermez. Aksine duzenli olarak her 6 ayda bir temizlik yaptırmak ağız ve diş sağlığımız icin faydalıdır.


Hamilelikten itibaren flor tableti kullanmak dişleri guclendirir

Uzun sure hepimizin doğru bildiği flor tabletleri kullanımının gereksiz olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarla ispat edilmiştir. Bunun yerine icme sularının florlu olması ve diş sağlığına onem verilip fırcalamanın ihmal edilmemesi cok daha etkilidir.


Hamilelikte diş kaybı normaldir

Hayır. Hamile kalmak ve 9 ay boyunca dunyalar guzeli yavrumuza can vermenin bedeli diş kaybı değildir. Sağlıklı ve curuksuz dişlerle hamilelik gecirmek mumkundur. Diş kaybının nedeni de hamile olmak değil dişlere gereken onemi vermemektir.


Hamilelikte diş tedavisi yaptırılmaz

Hamilelikte de diğer zamanlarda olduğu gibi diş tedavisi yaptırabilirsiniz. Tabii ki en doğrusu hamile kalmadan ağız ve diş sağlığını gozden gecirtmektir.
Genişletmek icin tıkla ...