sezen aksu, kimdir, hayatı, biyografisi, şarkıları, muzik hayatı, ile ilgili bilgiler burada melekler[IMG]http://biraktik.com/forum/images/sezen-aksu-kimdir-5d8808bb1b645.jpg[/IMG] [IMG]http://biraktik.com/forum/images/sezen-aksu-kimdir-5d8808bb1b645.jpg[/IMG]Sevgili melekler,
Guclu sesi ,yorumu ve yaptığı şarkılarla gonullerimize taht kuran Sezen Aksu'nun hayatıyla ilgili ayrıntılar şoyle;


Sezen Aksu’nun yaşam macerası 13 Temmuz 1954'te Denizli Saraykoy'de başladı. Universite de dahil olmak uzere eğitim surecini İzmir’de surdurdu. İlk 45’liğini cıkardığı 1975 yılından bu yana yorumladığı eserlerin hemen hemen tamamı kendisine ait olduğu icin, hayat duruşu ve felsefesini dinleyicileri ile paylaşabilen ve bu nedenle de kendine ait sarsılmaz bir kitle oluşturabilen nadir sanatcılardan biri olma şansını yakaladı.

Merakla beslenen tutkusu ve kabullenmeden once sorgulayan aklı, insanların, başka hayatların, en derin duyguların, ozetle yaşamın ta kendisinin farkında olmasını sağladı. Dışarı cıkarken şeklinden, doğallığından odun veren insana insanlığını, ilk olarak sesiyle yeniden hatırlattı; en katıksız hallerimiz şairliğe varan şarkı sozleri ve besteleri ile beden buldu. Hayatlarımızın icinde es gecilen, bazen aymazlıktan bazen korkudan dillendirilmeyen detaylara takıldı.

Coğumuzun bakamadığı bir cepheden baktığı pencereden gorduğu her guzelliği comertce paylaştı; herşeyi ama en guzel de aşkı anlattı. Aslolanın ruh olduğunu cok erken yaşlarda farkettiğinden, ruhunu besleyecek alanlara ilgi duydu. Bu nedenle muziğin yanı sıra edebiyat, resim ve tiyatroya da merak saldı, bir cok eğitim aldı.

Kulaklarımızda 'orada kimse var mı' sozleriyle kazılan 1999 depreminin hemen ardından, 'karşı kıyıya' da yayılan felakette her iki ulkenin de acılarını paylaştı. Acılar bir yana, yuzyıllardan beri suregelen ‘anlaşmazlıkları’, her iki ulkede verdiği konserlerle, muziğiyle sona erdirmeye calıştı.

Ote yandan merhameti, ortak vicdana ters duşen her gerceğin karşısında, yerini hayranlık uyandıran, kitleleri arkasına alacak heybetli bir cesarete donuştu. Gun geldi penceresinden cocukları polis sorgulamasında kaybolan 'Cumartesi Anneleri' gozune carptı. O yaşananları icini burkacak kadar iyi duyabiliyordu; başkaları da duysun diye uğraştı.

Gun geldi ulkesinde konuşulan ancak bazen duymazlıktan gelinen tum dillerde 'Turkiye Şarkıları' soyleyip, ‘birlik’teliğimiz duyulsun diye cabaladı. Derinden hissettiği işe yarama durtusu ile uzerinde yaşadığı dunyanın, ulkesinin sorunlarına her zaman duyarlılık gosterdi. Kız cocuklarının okula gonderilmesi yonunde uzun suredir yurutulen ancak kamuoyunda gereken yeri bulamayan 'Kardelenler' eğitim kampanyasını, 2005 yılında aynı ismi taşıyan albumu ve Turkiye genelindeki konserleri ile gundeme taşıdı.

Başarı grafiğinin yıllar icinde cıkardığı 10 single ve 27 album’de ya da yer aldığı projelerde her zaman yukarı doğru cıkması bir tesaduf olmadı. Cunku tum bunları yaparken kendini anlatmak zorunda olmayı sevmedi; derdi kimseye birşey ispatlamaya calışmadan ‘olmak, olgunlaşmak’ oldu. Ancak, eserleri ve cağrıları ortak duyguyu yakaladığı, toplumsal nabzı ustalıkla tutabildiği icin, kendiliğinden one cıktı.
2006 yılında sadece şarkı olarak soylenmenin otesinde bir şiirsellik taşıyan şarkı sozleri “Eksik Şiir” adlı kitapta toplandı. 30 yıllık meslek yaşamında 200’den fazla odule layık goruldu; defalarca “Yılın Kadın Sanatcısı” secildi; sayısız yardım konseri verdi. Penceresinden gorduklerini hemen paylaşmak istediği icin, albumleri ardı ardına ve coğu zaman da sessiz sedasız geldi. Ancak her zaman, neredeyse kemikleşmiş dinleyicisi tarafından cıktığı an sahiplenildi.

Albumleri otuz yılda, 20 milyon sattı; şarkıları yuzu aşkın farklı yorumcu tarafından seslendirildi. Guclu yorumu ile Turkiye’nin onde gelen ses sanatcılarından biri konumuna yukselirken sadece bir yorumcu olarak değil, 400’u aşkın eserin sahibi olmakla da farklılık kazandı. Yapımcılıklarını ustlenerek Turk Pop Muziği’ne bircok yeni yetenek kazandırdı.

Bestelerini seslendiren bircok yorumcunun kariyerinde onemli yer oynadı; muzik endustrisine kazandırdığı guclu isimlerin başarıları ile ovundu. Geride dururken bile dinleyicisinden kopmadı; 20’den fazla ulkede 1500’un uzerinde verdiği konserle dinleyicisi onu, o dinleyicisini takip edebildi. Dunyanın onde gelen isimleri ile aynı sahneyi paylaştı. Her ulkeden dinleyicisi, evrenselliği yakalamış sesinde ve muziğinde kendinden cok şey buldu. İcimizden biri gibi yaşayıp, ‘Herkes gibi’ olmadan, herkes icin şarkılar yazdı.


Sezen Aksu 1975 yılında Sezen Seley adıyla ilk 45’liği “Haydi Şansım / Gel Bana” yı cıkardı. Ancak bu 45’lik cok satmadı. Seley adı zaten kendi tercihi değildi, ikinci plağında soyadını değiştirdi ve bu defa kendi bestelerini seslendirdi.
“Yaşanmamış Yıllar / Kusura Bakma” adındaki bu 45'lik, diğerine gore daha cok ses getirdi ancak Sezen Aksu, asıl patlamayı 1976'da cıkan ucuncu plağıyla yaptı. ŞAT Yapım tarafından hazırlanan ve HOP tarafından yayınlanan "Olmaz Olsun / Seni Gidi Vurdumduymaz”, listelerde hızla 1 numaraya cıktı ve uzun sure orada kaldı. Aynı yıl Bebek Belediye Gazinosu'nda sahneye cıkan Aksu, ŞAT Muzik Kervanı ile butun Turkiye'yi dolaşarak konserler verdi. 1977'de cıkan "Allahaısmarladık / Kac Yıl Gecti Aradan" Aksu'nun ununu percinledi.
“Allahaısmarladık” adlı ilk Sezen Aksu albumu de bu yıl yayınlandı. Sanatcı bundan sonra sırasıyla "Golge Etme / Aşk" (1978) ve "Kaybolan Yıllar / Neye Yarar" 45'liklerini cıkardı. "Kaybolan Yıllar / Neye Yarar" sadece Sezen Aksu'nun değil, Turk popunun en cok satan plaklarından biri oldu. Aynı yıl piyasaya cıkan ikinci album “Serce”, hem Turkiye'de cıkan ilk ikili (double) album olması nedeniyle hem de Sezen Aksu’nun eski sevdası alaturkaya yer vermiş olması sebebiyle onemliydi.
“İlk Gun Gibi / Yalancı” ve "Allahaşkına / Sensiz İcime Sinmiyor” (1979) 45’likleri, “Sevgilerimle” (1980) “Ağlamak Guzeldir” (1981) albumleri ile devam etti. Attila Ozdemiroğlu ile pop muzikte yeni bir donem başlatacak olan “Firuze” albumunu cıkardığı 1982 yılında pek cok kurum tarafından “Yılın Kadın Şarkıcısı” secildi ve bu durum, uzun yıllar boyle devam etti.
1983'te, Ali Kocatepe ve Coşkun Demir'le birlikte seslendirdikleri "Heyamola” adlı 45'liği cok sattı ve “Yılın Plağı” odulunu aldı.
1984'te Onno Tunc desteğiyle cıkan “Sen Ağlama” , o gune dek en cok satış yapan albumlerden biri oldu. Sonrasında yayınlanan “Git” (1986), “Sezen Aksu 88” (1988) ve “Sezen Aksu Soyluyor” (1989), aynı başarıyı surduren albumlerdi. Sezen Aksu 1990'ların başında produktor kimliğiyle anılmaya başladı ve Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener, Levent Yuksel gibi isimleri Turk pop muziğine kazandırdı.
Sonraki yıllarda Goksel ve Işın Karaca da Sezen Aksu desteğiyle muzik dunyasına adım attı. 1991'de muzik yonetmenliğini Onno Tunc'un yaptığı “Gulumse” 2 milyonu aşan bir tiraj elde etti. Albumun "hit" şarkısı ”Hadi Bakalım” Avrupa'da da single olarak piyasaya suruldu ve başarı kazandı.
“Deli Kızın Turkusu” (1993) ve “Işık Doğudan Yukselir” (1995) farklı albumlerdi ve geniş kesimlerce cok beğenildi ama bir o kadar da eleştirildi. 1996'da, başkalarına verdiği besteleri seslendirdiği bir ara album olan “Duş Bahceleri” ni piyasaya surdu. 1997 yılının Aralık ayında piyasaya cıkan “Duğun ve Cenaze”, Sezen Aksu'nun Goran Bregovic'le yaptığı albumdu ve ozellikle ulke dışında ses getirdi.

1998'de, bu albumde yer alan "Erkekler” farklı duzenlemelerle single olarak piyasaya suruldu. Aynı yılın aralık ayında, “Adı Bende Saklı” albumu yayınlandı. 1999'un son gunlerinde yayınlanan ”Sarı Odalar” adlı single, 2000 yazında yayınlanacak “Deliveren” in mujdecisiydi. İceriği kadar şık kapak tasarımıyla da dikkat ceken album, 1 milyonluk bir satışa ulaştı.
2002'ye kadar Turkiye'nin her yerinde konserler veren Sezen Aksu, aynı yıl “Şarkı Soylemek Lazım” adlı albumunu piyasaya cıkarttı. Yine aynı yıl icinde, Diyarbakır ve İstanbul'da verdiği "Turkiye Şarkıları” isimli konserler buyuk ilgi gordu. 2003 yılında "Unplugged” konserler veren Aksu, “Yaz Bitmeden” adlı albumunu aynı yıl cıkarttı.
2005 yılında Turkiye genelinde verdiği 22 konser kapsamında kız cocuklarının eğitimi icin başlatılan “Kardelen” Kampanyası’nı aynı adı verdiği album ve konserleriyle gundeme taşıdı. Sezen Aksu'nun yine 2005 tarihinde yayınlanan son albumu ise "Bahane" ve sonrasında "Bahane Remixes" oldu.


2005 ve 2006 yıllarında ise Sezen Aksu’nun muzik hayatına başladığı tarihten gunumuze dek cıkardığı fakat piyasada kolaylıkla bulunamayan albumleri 'Kaybolmayan Yıllar Arşiv Serisi' adıyla yeniden piyasa suruldu. Allahaısmarladık (1977) / Serce (1978) / Git (1986) / Sezen Aksu'88 (1988) / Sezen Aksu Soyluyor (1989)/ Gulumse (1991) / Deli Kızın Turkusu (1993) / Işık Doğudan Yukselir (1995) / Deliveren (2000) isimli ve tarihli bu albumlerin bir bolumu cıkarıldıkları donemde CD ortamında değildiler.
1990’lı yıllara dek olan albumler, o donemin muzikal medyaları olan LP ya da kaset formatında satışa sunulmuşlardı. Yenilenen albumler korunan orijinal kayıtları, yeniden tasarlanan kartonetleri ve icindeki bilgi kitapcığıyla arşiv meraklılarını oldukca sevindirdi. Arşiv meraklılarını sevindirecek bir başka gelişme de "Bahane" ve "Bahane Remixes" albumlerinin 2006 yılının sonbaharında ikili (double) plaklar olarak piyasaya surulmesi oldu. Sezen Aksu, Haziran 2008'de yayınlanan "Deniz Yıldızı"nda yeniden Arto Tuncboyacıyan ile calıştı ve bir yandan neşeli şarkılar soylerken, diğer yandan "kendisi"ni oldukca acık bir şekilde yansıttığı şarkılara yer verdi. Almanya, İsvicre ve Avusturya'da da yayınlanan album, bugune kadar yaptıkları icerisinde en "kişisel" album oldu.

2009’un Haziran ayında, daha once cıkan “Duş Bahceleri” isimli albumunun devamı niteliğindeki, Aksu’nun başka sanatcılarca seslendirilen eserlerini kendisinin yorumladığı “Yuruyorum Duş Bahceleri’nde...” yayınlandı. Elektronik ve akustik altyapılarda olmak uzere 2 CD’den oluşan albumde ayrıca cağdaş sanat uygulamalarından bir video yerleştirme sanatı orneği de, bu sanat dalının tanınması ve desteklenmesi amacıyla, DVD olarak dinleyenlere sunuldu.


Sezen Aksu, 2011’in Mayıs sonunda "Bakarsın umduğundan guzel gecer yaz..." mesajıyla “Optum”u dinleyicileri ile paylaştı. Aksu’nun “hayatımın kıymetini daha iyi anladığım, neşeli ve tadı yerinde bir donemine ait şarkılar...” diye tanımladığı şarkılardan oluşan albumun produktorluğunu Sezen Aksu ve Mithat Can Ozer, supervizorluğunu Aykut Gurel ustlendi. Klasikleşmiş Sezen Aksu şarkılarının tadını taşıyan eserlerin yer aldığı albumdeki nostalji duygusuna yeni ve modern duzenlemelerin eşlik etmesi, albumun en carpıcı ozelliği olarak one cıkıyordu.